ניתוח ויטרקטומיה

מהו ניתוח ויטרקטומיה?

ניתוח ויטרקטומיה הינו ניתוח תוך עיני המבוצע בהתוויות שונות, כולן שייכות למחלות הפוגעות ברקמות הפנימיות של העין (עדשה, זגוגית ורשתית).

מבין המחלות הגורמות לצורך בניתוח ויטרקטומיה ניתן למנות:

ממברנה אפירטינלית

חור מקולרי

הפרדות רשתית

סיבוכים כתוצאה מפגיעת סכרת בעין

צניחת חלקי עדשה לזגוגית העין ועוד

בניתוח ויטרקטומיה מסירים את הזגוגית (ויטראוס) שהוא הג'ל שממלא את חלל העין. בתחילת הניתוח מבצעים שלושה חתכים קטנים בדופן העין שדרכם מכניסים את המכשירים הדרושים לניתוח. את הזגוגית שמוציאים בזמן הניתוח מחליף נוזל צלול שמופרש מהעין. ניתוח ויטרקטומיה נעשה לרוב בהרדמה מקומית של אזור העין אך ניתן לעשותו גם בטשטוש ובהרדמה מלאה.

לפני הניתוח

לפני הניתוח נבצע בדיקת "טרום ניתוח". לבדיקה זו יש להביא מכתב מרופא המשפחה עם פירוט של מצבך הגופני, תרופות ורגישויות אם ישנן.
בנוסף, יש להביא בדיקות דם, אק"ג וצילום חזה. יש להמשיך את נטילת התרופות גם ביום הניתוח אלא אם יימסרו הוראות אחרות על ידי הרופא.
אין לאפר את העיניים ביום הניתוח. יש לבוא לניתוח עם מלווה. יש לשמור על צום של 8 שעות לפחות טרם הניתוח.

לאחר הניתוח

בסיום הניתוח עשוי המנתח להזריק לעין גז רפואי מיוחד או שמן סיליקון. בתום הניתוח העין נחבשת בתחבושת עד ליום המחרת. בתום הבדיקה מקבל המטופל טיפול תרופתי בטיפות עיניים אותן יש לקחת לפי הנחיות הרופא.
בימים הראשונים לאחר הניתוח צפויי גירוי בעין ולעיתים מעט כאבים. האודם והכאבים צפויים להיחל ש במהלך הזמן והטיפול.
לעיתים יהיו תפרים על פני לחמית העין, אולם לרוב יהיו אלו תפרים הנספגים מעצמם ואין צורך בהוצאתם.
אם הוזרק גז לעין - חדות הראיה לאחר הניתוח לא תהיה טובה עד אשר ייספג הגז. אם הוזרק שמן סיליקון לעין - לאחר כשנה לערך יהיה צורך להוציאו בניתוח נוסף.

מותר ואסור אחרי ניתוח

מה מותר ומה אסור? לאחר הניתוח אין לשפשף את העין או ללחוץ עליה. יש לשמור על ניקיון אזור העין ולהימנע מחשיפה לסביבה לא נקייה. מותר להתכופף בזהירות, מותר להרים משאות קלים, מותר לבשל, מותר לקרוא ולצפות בטלוויזיה, מותר להרכיב את המשקפיים הישנים (אם כי הם עשויים שלא להתאים לאחר הניתוח) ומותר לטייל בחוץ.

אם ישנם סנוורים, מומלץ להשתמש במשקפי שמש. אם הוזרק גז בעין - אין לטוס במטוס במשך השבועות העוקבים עד לאישורו של רופא העיניים.

סיכונים

ניתוח ויטרקטומיה הוא ניתוח בטוח עם שיעורי הצלחה גבוהים. למרות זאת במקרים נדירים עלולים להתרחש דימום, זיהום או סיבוכים אחרים העלולים לפגוע בראיה ובשלמות העין. 

הסיבוך הנפוץ ביותר לאחר ניתוח חור מקולרים הוא עלייה בקצב התפתחות הקטרקט. ברוב המטופלים מעל גיל 50 קטרקט יתפתח במהירות ויהיה צורך בניתוח להסרתו כשנה לאחר הניתוח.

במשך כמה חודשים לאחר הניתוח, החולים אינם מורשים לטוס כל עוד יש גז בעין. שינויים בלחץ אוויר עלולים לגרום לבועה בעיניים להתרחב מצב שיכול להוביל לעליה בלחץ התוך עין.

 חדות הראיה הסופית תלויה בראש ובראשונה בחדות הראיה המיטבית שהייתה למטופל טרם הניתוח. בנוסף תלויה חדות הראיה גם במחלות נוספות אם קיימות בעין.